Hôtel de Ville de Paris
Hôtel de Ville (Radnice) je sídlem pařížské správy již od roku 1357. V dějinách města se stala často dějištěm povstání a revolucí jako např. Červencová revoluce (1830), Únorová revoluce (1848), Pařížská komuna (1871), při které radnice vyhořela, i pařížské povstání (1944). Hlavní fasáda je zdobená sochami osobností, které měly vztah k městu Paříži (umělci, vědci, politici, průmyslníci aj.): např. d’Alembert, Biot, Delacroix, Foucault, de Musset, Perrault, Voltaire nebo kardinál Richelieu.
Dnešní Radniční náměstí neslo kdysi název Place de Grève, který vznikl po označení písčitého břehu. Na tomto místě ve větším počtu se shromažďovali nádeníci, kteří hledali práci a nechávali se najímat – odtud do moderní francouzštiny slovo grève proniklo jako stávka. Jako ústřední náměstí sloužilo Place de Grève také jako místo poprav – zemřeli zde např. François Ravaillac, vrah Jindřicha IV. (rozčtvrcen), a Nicolas Jacques Pelletier, lupič a vrah, který byl jako první odsouzenec vůbec sťat gilotinou.
Tour Saint Jacques
Tour Saint Jacques (Věž svatého Jakuba) je pozdněgotická věž na malém náměstí s parkovou úpravou, vysoká 52 m. Od roku 1998 je věž zařazena na seznam světového dědictví UNESCO jako součást Svatojakubské poutní cesty. Byla vystavěna v letech 1508-1522 a je jediným pozůstatkem kostela Saint-Jacques-la-Boucherie, který od roku 1259 sloužil jako oficiální kostel pařížského cechu řezníků. Kostel byl v 16. století výrazně přestavěn a v roce 1797 až na věž zbořen. V hale věže se nachází socha fyzika Blaise Pascala, který na věži prováděl barometrická měření.
![]() |
— hezký park v okolí Věže sv. Jakuba — na Radničním náměstí se nachází kohoutek s chutnou pitnou vodou |
![]() |
— kr ása parku je kažena množstvím přespávajících bezdomovců— neudržovaná fontána na Radničním náměstí (kontaminována mj. mrtvým holubem) |
![]() |
V době našeho pobytu se u radnice konal jakýsi festival – možná se koná pravidelně? Pro milovníky Tří mušketýrů je Radnice povinnost. |
Celkové hodnocení: ![]() ![]() ![]() |